Jak samodzielnie nauczyć się fotografii?

Fotografia to dziedzina sztuki, w której jest mnóstwo samouków, a nauka fotografii na własną rękę może przynieść zaskakująco dobre rezultaty. Warsztaty, kursy czy różnego rodzaju zajęcia możemy zostawić sobie na później. Kiedy jesteśmy na początku naszej fotograficznej drogi, nie mamy wystarczającej ilości czasu czy pieniędzy na zorganizowane lekcje, samodzielna nauka wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia.

Internet, jako nieocenione źródło wiedzy
Nigdzie indziej nie znajdziemy tak wielu przydatnych informacji, wskazówek i porad. Sieć to również kopalnia inspiracji. Istnieje wiele stron z uporządkowaną wiedzą na temat technik fotografowania czy sprzętu fotograficznego. Szukajmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania i wątpliwości na forach tematycznych czy grupach na Facebooku. Przeglądajmy najpopularniejsze blogi fotograficzne.

Książki na temat fotografii
Pierwszą, obowiązkową lekturą jest instrukcja obsługi naszego aparatu. Instrukcja pozwala poznać aparat od podszewki. Dowiedzieć się więcej na temat wszystkich jego funkcji i ustawień. Rozwiązać problemy, które pojawiają się podczas użytkowania. I choć mało, kto zadaje sobie trud, by czytać instrukcje obsługi dołączone do sprzętu, trudno o lepszą lekturę dla początkującego fotografa. Innych książek o fotografii jest całe mnóstwo. Warto przeglądać zarówno książki o charakterze poradnikowym, jak i albumy z pracami popularnych twórców.

Eksperymenty przede wszystkim
Nie da się nauczyć robienia zdjęć bez… robienia zdjęć. Jak powszechnie wiadomo praktyka, czyni mistrza. Nie przejmujmy się tym, że nie posiadamy najnowszego, supernowoczesnego aparatu. Wykorzystajmy ten, który mamy, aby stale doskonalić swoją technikę i poszerzać zakres umiejętności. To nie prawda, że aparatami z najniższej półki cenowej nie można zrobić dobrych pod względem technicznym zdjęć. Nawet smartfony posiadają dziś wysokiej jakości aparaty. To od nas zależy, jak wykorzystamy posiadany sprzęt.

Ważna rola inspiracji
Fotografa, jako sztuka wymaga inspiracji. To zdjęcia najlepszych fotografów popychają nas do działania i chęci stworzenia czegoś, równie interesującego, pięknego, niespotykanego. Inspiracje znajdziemy wszędzie. Pełno ich w czasopismach branżowych. Interenet aż od nich kipi. Przede wszystkim zaś, bacznie obserwujmy świat wokół nas. Nie wiadomo gdzie spotkamy pomysł na genialne zdjęcie.

Zobacz również