Jak zarządzać swoim czasem? Poradnik, część 1

 Czas ucieka Ci przez palce, nie możesz niczego dokończyć, a dodatkowo jesteś cały w stresie i wieczorem myślisz tylko o obowiązkach, które czekają Cię następnego dnia? To znak, że źle zarządzasz swoim czasem! Dobre wykorzystanie każdej minuty swojego życia wprowadzi do niego spokój, harmonię i spełnienie. Jak dobrze planować swój czas?

Po pierwsze, jasno określaj swoje cele. Muszą być one możliwe do zrealizowania. Stawianie sobie zbyt dużych wymagań prowadzi do zawodu i niechęci. Z kolei spełnienie postawionego wcześniej celu motywuje i daje uczucie spełnienia.
Bardzo ważnym elementem planowania swojego czasu jest lista zadań, która ma nas doprowadzić do realizacji postawionego sobie wcześniej celu. Należy uporządkować ją od najważniejszych do najmniej ważnych zadań. Jednak lista jest tylko do pomocy i zadań nie trzeba realizować w tej kolejności. Nie może komplikować życia i powinna być elastyczna.

Jeśli planujesz swoje zadania, powinieneś poświęcić chwilę na zastanowieniem się, ile zajmie Ci każde. Dobra lista będzie miała uwzględniony czas, wygodę oraz czynniki niezależne od osoby planującej. Jeśli potrzebujesz załatwić sprawę w urzędzie, sprawdź, w jakich godzinach jest otwarty. Uwzględnij też, że np. w sklepie w godzinach szczytu będą kolejki, przez co Twoje zakupy mogą trwać dłużej, niż Ci się wydaje.

Trzymaj się listy. Realizując zadania, które nie są na niej wyszczególnione, tracisz swój cenny czas. Poza tym lista została napisana właśnie po to, by załatwiać tylko to, co jest niezbędne.

Jeśli wykonujesz jeszcze jakieś, choćby najmniejsze zadanie, dopisz je do listy. Po pierwsze, pomoże Ci to uwzględnić taki przypadek w przyszłości. Po drugie, będziesz wiedział, dlaczego miałeś kłopoty z realizacją danego celu. Po trzecie, pozbędziesz się wrażenia, że zmarnowałeś czas. Każde zrealizowane zadanie trzeba skreślić z listy.
To tylko połowa z założeń potrzebnych do efektywnego zarządzania swoim czasem. Może się to wydawać skomplikowane, ale warto spróbować!

 

Zobacz również