- 13 maja 2022
Wybieramy firmę szkoleniową
- 5 maja 2022
Które szkolenie to dobra inwestycja?
- 12 kwietnia 2022
W które szkolenia opłaca się inwestować?
Przeciętne ceny szkoleń
W dzisiejszym, szybko rozwijającym się świecie rozwój kompetencji osobistych jest bardzo ważny. Nabycie dodatkowych umiejętności, rozwój już tych posiadanych, praktyczne wskazówki oraz praca kreatywna – to wszystko zapewniają profesjonalne szkolenia. Warto z nich korzystać, jednak można zauważyć, że często ich ceny są dość wysokie i znacznie różnią się między sobą. Ile zatem powinno kosztować szkolenie?
Ambicje i chęć ciągłego rozwijania się sprawiają, że nie oszczędzamy na kursach i szkoleniach, które pomagają nam nabyć nowe kompetencje. Nie znaczy to jednak, że jakakolwiek taka usługa jest warta każdego grosza. Często trenerzy wykorzystują sytuację i życzą sobie za dużych stawek. Wyższa cena nie idzie tu w parze z lepszą jakością. Warto więc porównywać koszty i dokładnie sprawdzać osobę, która proponuje przeprowadzenie szkolenia.
Korporacje i szkolenia zagraniczne
Wolnym rynkiem rządzi żelazna zasada, że wartość produktu wynosi dokładnie tyle, ile nabywca jest gotowy zapłacić. W przypadku szkoleń reguła ta wypada różnie. Coache i trenerzy zgodnie przyznają, że w przypadku dużych korporacji nie mają żadnych ograniczeń podczas negocjacji ceny, ponieważ firmy te zwyczajnie stać na tego rodzaju usługi. Wszystko więc będzie zależało od doświadczenia, wiedzy i kompetencji szkoleniowca, który wykorzystując te czynniki może podwyższać swoją stawkę. Jeśli chodzi o klientów indywidualnych sprawa przedstawia się trochę inaczej. Oczywiście pamiętajmy, że w Polsce nie istnieją z góry narzucone stawki i normy mówiące, że nie powinny istnieć żadne zróżnicowania cenowe. Z kolei zagraniczni trenerzy mają najczęściej ustalone globalne stawki i w każdym państwie, gdzie będą pracować będą życzyć sobie tej jednej ceny, czyli np. 3 tysięcy dolarów.
Klient indywidualny
Kiedy klient płaci z własnej kieszeni za szkolenie przeprowadzane w Polsce, przez rodzimego trenera warto być czujnym. Szczególnie w przypadku szkoleń rozwojowych, osoby chcące wziąć udział w kursie, zwyczajnie nie wiedzą ile takie usługi powinny kosztować i w zasadzie dlaczego ceny są takie różne. Najczęściej kończy się to tym, że klient płaci cenę za wysoką, na którą nie przystałby nawet dyrektor korporacji. Jeśli kogoś stać na taką rozrzutność to nie dzieje się nic złego. Gorzej, jeśli osoba chcąca zmienić swoje życie zadłuża się po to, by odbyć takiej szkolenie. Jeśli więc usłyszysz od potencjalnego trenera, że chcąc się rozwijać najlepiej wziąć kredyt – uciekaj. Co ciekawe na pokrewnym rynku szkoleń psychologicznych standardowa cena waha się od 200 do 400 zł dziennie, podczas gdy szkolenia rozwojowe potrafią kosztować do 1500 zł za dzień. Jest to więc zwykłe naciąganie.
Top 3