Produktywne lenistwo?

 Lenistwo jest ostatnią rzeczą, z jaką mogłoby kojarzyć się hasło „produktywność”. Współcześnie osoba chcąca osiągnąć sukces, powinna stale się rozwijać i być jak najbardziej wydajna. Jednak zwykłe nicnierobienie jest bardzo ważnym aspektem higieny pracy. Właśnie dzięki lenistwu możemy być bardziej produktywni.

Czasem podczas pracy czujemy mentalną blokadę lub zadanie, na którym się skupiamy, przestaje nas interesować. Tracimy wtedy naszą efektywność. Dlatego, zamiast bić się z powierzonym nam zadaniem, lepiej “stracić” chwilkę na obijaniu się. Krótka drzemka, przygotowanie posiłku, spojrzenie za okno – to i wiele innych czynności pozwoli nam się zresetować. Chwila wystarczy, by usiąść do pracy ze świeżym umysłem i nowym spojrzeniem.

Odrobina lenistwa jest tym ważniejsza, im trudniejsze mamy zadanie. Gdy do późna zajmuje nas papierkowa robota albo nauka do ważnego egzaminu, świat przemyka obok nas, a życie zamyka się tylko wokół kolejnych zadań do realizacji. Warto wziąć 5 minut przerwy, żeby zauważyć zwykłe rzeczy, dziejące się obok nas – zachód słońca, śpiew ptaków. Dzięki temu na chwilę odpoczniemy i poszerzymy nasze horyzonty. Przepracowanie zabiera także kreatywne pomysły. Zmęczeni wytężoną pracą mózgu, dając sobie chwilę wytchnienia, ładujemy baterie, a także odnajdujemy nowe inspiracje.

Dużo pracy najczęściej równa się dużemu stresowi. Niestety, ta sytuacja nie jest zbyt dobra dla naszego zdrowia. Negatywny stres odbija się na naszej psychice i ciele. Gdy czujemy, że nasze obowiązki nas przytłaczają, warto wziąć chwilę oddechu dla własnego zdrowia i komfortu. Często ludzi zapracowanych dopada też mentalne zmęczenie. Taką osobę wszystko przerasta. Gdy powiemy sobie „Stop!”, chwilkę odpoczniemy, wszystko się rozjaśni. Z nowymi siłami sforsujemy ścianę, która się przed nami pojawiła. Duża ilość planów też może nas przygnieść. Warto w nich uwzględnić wzięcie głębokiego oddechu i poleniuchowanie z czystym sercem. Nie zapominajmy, że odpoczynek jest integralną częścią pracy.

 

Zobacz również