Czy sprzedaży można się nauczyć?

Sprzedaż oraz usługi to największa część rynku pracy. Powstające z dnia na dzień nowe sklepy i zakłady usługowe często zatrudniają osoby bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego oraz bez doświadczenia w zawodzie. Oczywiście każdy może powiedzieć, że sprzedawanie nie wymaga zaawansowanej wiedzy i robić to może każdy. Oczywiście, tak samo jest z jazdą samochodem. Jedni prowadzą dobrze i bezpiecznie, a inni stwarzają zagrożenie dla otoczenia, w jakim się poruszają, ale obie grupy jadą samochodem. Teraz wybierz z kim wolałbyś jechać jako pasażer. Podobnie jest ze sprzedażą oraz obsługą klienta.

Kontakt z klientem oraz sprzedaż nakładają na pracownika pewne obowiązki, które nie każdy jest w stanie wypełnić. Po pierwsze powinniśmy być kulturalni i rzetelni. Klient szybko wyczuje, że próbujemy mu coś wcisnąć na siłę lub jesteśmy nieuprzejmi. Drugi raz nie wróci do nas. Należy więc w obsłudze klienta postępować w sposób delikatny i kulturalny.

Osobom, które pragną podnieść swoje kwalifikacje w tej dziedzinie, z pomocą przychodzą różnego rodzaju firmy szkoleniowe, które pomagają w rozwoju technik sprzedaży i kontaktu z klientami. Tego typu firmy szkoleniowe mają bardzo duże doświadczenie w kontakcie z klientami oraz pozwalają na rozwój i wydobycie naszych technik sprzedażowych. Podstawą w tej branży jest otwartość i komunikatywność. Bez tzw. wygadania nie możemy myśleć o byciu dobrym sprzedawcą. Szczególnie jeżeli sprzedawać będziemy droższe produkty jak auta czy sprzęt komputerowy. Dodatkowo ważna jest też wiedza na temat oferowanego produktu. Klient, udając się do sprzedawcy, oczekuje od niego dużej wiedzy i tego, że udzieli mu odpowiedzi na pytania, które go nurtują.

Podsumowując mój dzisiejszy wpis, pragnę wszystkich namówić na rozwijanie swoich umiejętności oraz na samodoskonalenie. Tylko ciągły rozwój i praca nad swoimi słabościami i brakami w wiedzy pomoże nam w znalezieniu dobrze płatnej pracy oraz w walce o wyższe szczeble kariery i lepszą posadę w aktualnej firmie.

 

Zobacz również