HR miękki a HR twardy

 Zarządzanie Zasobami Ludzkimi obejmuje wszystkie działania związane z personelem firmy. Czym jest jednak HR twardy i miękki? Są to dość popularne określenia w human resources, ale też dość tajemnicze.

Wszystkie działania administracyjno – płacowe, związane z kadrami, nazywamy twardym HR. W pojęciu tym mieści się podpisywanie umów o pracę, wyliczanie płac, dbanie o to, by sprawy formalne pracowników były zgodne z prawem pracy i cywilnym. HR twardy dba też o sprawy związane z urlopem, w także oprogramowanie usprawniające prace administracyjne. Wymaga rozwijania i aktualizacji wiedzy, szczególnie tej dotyczącej prawa pracy.

Miękki HR mieści w sobie dbanie o wysoką jakość kadry w przedsiębiorstwie. Zadania tej gałęzi zarządzania zasobami ludzkimi jest: selekcja i rekrutacja przyszłych pracowników, analizę potrzeb szkoleniowych, rozwój, motywacja pracowników, a także strategie skutecznego wykorzystania potencjału zatrudnionych pracowników. W obowiązkach mieści się m.in. tworzenie systemów motywacyjnych, wyszukiwanie, diagnoza i rozwiązywanie wewnętrznych problemów pracowników, szczególnie tych z motywacją.

Pojęcie i obowiązki działu human resources są bardzo duże. Skuteczne wykorzystanie jego potencjału sprawi, że atmosfera w firmie będzie dobrze wpływała na pracowników, będą zmotywowani i zadowoleni z warunków swojej pracy. Jednak zarządzanie zasobami ludzkimi to też strona bardziej oficjalna. Dzięki istnieniu tego działu można być pewnym, że zarówno ze strony pracowników, jak i firmy, wszystko odbywa się zgodnie z prawem i tak jak powinno.

Zarówno miękki, jak i twardy HR spływa na morale pracowników i zarządu. Dobrze wykwalifikowani pracownicy działu personalnego są skarbem przedsiębiorcy. Kompromisy wypracowane przez specjalistów, a także sprawy „papierkowe”, które załatwia ten dział daje spokój i pewność pracownikom i zarządowi. Dobrze prowadzony miękki i twardy HR jest bez wątpienia wyznacznikiem liderów wśród przedsiębiorstw.

 

Zobacz również