Czy warto być punktualnym?

 Niepunktualność to cecha, która wpływa na całe nasze życie. Można ją porównać do choroby, która przejmuje i niszczy ważne obszary naszego życia. Praca nad tą strefą sprawi, że nasz komfort się podniesie. Oto kilka powodów, dlaczego warto być punktualnym.

Po pierwsze, punktualność podnosi poczucie własnej wartości. Spóźniając się, odczuwamy poczucie winy oraz zażenowanie, jesteśmy wystawieni na krytykę. Punktualność pomaga odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Nie musimy się więcej wstydzić spóźnień ani szukać wytłumaczeń dla kolejnego przyjścia po czasie. Efektywniej wykorzystujemy czas swój i innych. Ważne dla nas osoby często są rozgoryczone notorycznym spóźnianiem się. Przychodząc na czas, okazujemy im szacunek i dbamy o dobre kontakty.

Po drugie, spóźnienia w pracy źle wpływają na naszą karierę. Nadwyrężamy zaufanie przełożonych. Osoba, która ciągle się spóźnia, jest postrzegana jako niegodna zaufania, nieodpowiedzialna i mało efektywna. Ciągłe spóźnienia do pracy obniżają często morale całego zespołu. Jego członkowie zaczynają się zastanawiać, dlaczego oni muszą przychodzić na czas. Dlatego, jeśli chcemy utrzymać naszą obecną posadę i dobrze wyglądać w oczach współpracowników, musimy być zawsze na czas. Okazujemy w ten sposób nasz entuzjazm w pracy i szacunek do przełożonych, współpracowników i samego siebie.

Po trzecie, punktualność to cecha charakterystyczna naszej kultury. Jest nierozerwalną częścią naszego życia, w którym musimy zdążyć na samoloty, umówione spotkania czy do pracy. Zwłaszcza, że obecnie wiele osób zależy od innych – w tym od ich punktualności. Zwłaszcza że dzięki niej odnosi się sukcesy zawodowe i prywatne. Ciągłe spóźnienia w naszej kulturze są czymś nieakceptowalnym.

Masz już dosyć swojego spóźniania się? Nic dziwnego – obniża ono jakość Twojego życia. Nauka punktualności nie jest łatwa, wymaga samodyscypliny i systematyczności. Jednak warto zmienić swoje nawyki i zacząć być wszędzie na czas. Wysiłek się opłaci, polepszymy swoje życie zawodowe, społeczne i prywatne.

 

 

Zobacz również