Coaching inter dla zespołów – jak może pomóc?

Nie w każdym przypadku sprawdzi się standardowy coaching zespołowy, bowiem sytuacja może wydawać się jeszcze bardziej skomplikowana w danej firmie, niż można by było przypuszczać. Wtedy coraz więcej działalności decyduje się na tzw. coaching inter-zespołowy, który zakłada budowanie relacji pomiędzy poszczególnymi zespołami w ramach danej organizacji.

Najważniejsze obszary

Przeważnie cała ścieżka takiego coachingu toczy się wokół ogólnego uzgodnienia wizji poszczególnych zespołów, określenie dokładnych zasad na jakich będą ze sobą współpracowały, jak również poprawa relacji pomiędzy nimi.

Przeważnie cały proces koncentruje się na dwóch poziomach:

  • Zadaniowym – koncentracja na formalnych regułach działania zespołu, cele, jak również określenie głównych zasad działania pomiędzy poszczególnymi grupami ludzi
  • Relacyjnym – na tym etapie najważniejsze są tzw. nieformalne relacje, wzajemne potrzeby, oczekiwania oraz respektowanie tych zasad.

Wszystko zaczyna się od sesji wprowadzającej, gdzie coach ustala poszczególne zasady pracy z grupami, jak również wyjaśnia na czym dokładnie polega coaching i dlaczego jest taki ważny. Chodzi o to, aby tych mniej obeznanych wprowadzić w temat i powiedzieć, że jest to coś, co z pewnością może usprawnić ich codzienną pracę, o ile się do tego przyłożą.

Diagnostyka

Każda firma jest inna, dlatego też coach musi skutecznie zdiagnozować poszczególne problemy, które mogą realnie dotykać członków poszczególnych zespołów. Jest to niezwykle ważny etap, ponieważ dzięki niemu można obrać skuteczną strategię, która zagwarantuje sukces całego coachingu. Należy na tym etapie ustalić co działa w danym zespole, co należy poprawić i w jaki sposób najlepiej będzie to uczynić. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, tym bardziej, że każdy może mieć nieco inaczej sformułowane oczekiwania.

Dodatkowo na rynku można spotkać się z coachingiem dla managerów, dzięki któremu możliwe jest jeszcze skuteczniejsze zarządzanie ludźmi i kierowanie poszczególnymi zespołami. 

 

Zobacz również