4 wskazówki dla fotografów amatorów

Na początku wielkiej przygody z fotografią, każdy początkujący adept tej sztuki boryka się z wieloma problemami, pytaniami i wątpliwościami. Okazuje się jednak, że części z nich można uniknąć. Podpowiadamy kilka praktycznych wskazówek, jak krok po kroku doskonalić sztukę robienia zdjęć.

Instrukcje obsługi nie gryzą
Robimy to nagminnie i sytuacja dotyczy większości zakupionego sprzętu elektronicznego. Nie czytamy instrukcji! Tymczasem są one potężnym źródłem informacji na temat danego urządzenia. Zanim, więc wyciągniemy aparat z pudełka i zaczniemy robić setki zdjęć, przestudiujmy dokładnie instrukcję obsługi. Gdy pojawia się jakiś problem, nie sięgajmy od razu do Internetu, nie zadajmy pytań na tematycznych forach internetowych. W instrukcji znajdziemy wiele cennych podpowiedzi.

Najpierw wiedza, potem sprzęt
Ten, kto myśli, że kupi doskonałej jakości aparat z setkami funkcji, z marszu zostanie świetnym fotografem, jest w ogromnym błędzie. Fotografia wymaga poszerzania wiedzy. Na inwestycję w drogi sprzęt przyjdzie czas. Na początek warto skorzystać z udziału w interesujących warsztatach czy kursie fotografii. By zdobywać wiedzę musimy oczywiście posiadać aparat, ale wszelkie dodatkowe akcesoria np. obiektywy czy lampy błyskowe są zbędne. Na rynku znajdziemy obecnie masę ciekawych kursów, podczas których wiedzę przekazują nie tylko profesjonaliści, ale i prawdziwi miłośnicy fotografii.

Wykorzystaj prosty aparat do robienia świetnych zdjęć
Powiedzmy to sobie szczerze: jeżeli kupujemy dziś aparat fotograficzny, szansa trafienia na naprawdę kiepski sprzęt jest znikoma. Nawet najprostsze modele lustrzanek czy aparatów cyfrowych są w stanie zrobić dobre zdjęcia. Sprzęt z najniższej półki ma oczywiście swoje ograniczenia, ale poszukajmy raczej jego plusów. Postarajmy się działać na tym, co mamy. Nie czekajmy aż będzie nas stać na lepszy aparat z jaśniejszym obiektywem.

Szukanie inspiracji
Fotografowanie, jak już wspomnieliśmy to sztuka, a sztuka wymaga inspiracji. Szukajmy je przeglądając zdjęcia profesjonalnych fotografów i mistrzów w tej dziedzinie. Internet daje nam obecnie bardzo duże możliwości. Załóżmy folder ze zdjęciami, które nam się bardzo podobają i które chcielibyśmy w przyszłości zrobić. Oglądajmy filmiki z sesji fotograficznych. Rejestrujmy triki, które stosują najlepsi. Chłońmy, jak gąbka ciekawe pomysły, abyśmy w przyszłości mogli sami stać się inspiracją dla innych.

Zobacz również