Wybieramy firmę szkoleniową

Chcesz zwiększyć efektywność swoich pracowników? Pragniesz nabyć nowe kompetencje i poszerzyć zakres dotychczasowych umiejętności? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, zapewne poszukujesz dobrej firmy szkoleniowej, która pomoże tobie w osiągnięciu zakładanych celów. Czy jednak wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze trenera tak, żeby mieć pewność, że wydane pieniądze będą dobrą inwestycją?

Możliwość pozyskania dofinansowania na szkolenia sprawiła, że na rynku pojawia się coraz więcej firm szkoleniowych, oferujących szeroki wybór programów rozwojowych. Jak jednak wybrać dobrą firmę o wysokiej skuteczności i jakości nauczania? Przede wszystkim zwracaj uwagę na sposób jej działania, doświadczenie i zakres usług oraz kieruj się listą kryteriów.

Zespół ekspertów

To najważniejsze kryterium wyboru firmy szkoleniowej. W końcu od umiejętności tych ludzi zależy jakość twojego kursu. Zwracaj zatem uwagę na doświadczenie trenerów, ich specjalizację i bazę wiedzy eksperckiej. Profesjonalna firma szkoleniowa oferuje usługi trenera, który jest wyspecjalizowany w tematyce, jaka cię interesuje oraz posiada doświadczenie w realizacji podobnych projektów. Równie istotne są umiejętności interpersonalne coacha. Przed wyborem powinniście spotkać się osobiście, żeby sprawdzić czy komunikacja przebiega płynnie, czy entuzjazm i zasady osoby przeprowadzającej szkolenie są zgodne z twoimi.

Odpowiednia oferta

W zasadzie każda firma szkoleniowa reklamuje się jako ta, która idealnie kroi ofertę pod potrzeby klienta. Niestety w praktyce nie zawsze to tak wygląda. Nie ma możliwości, aby przygotować zindywidualizowaną ofertę bez wcześniejszych szczegółowych konsultacji, podczas których powinieneś określić swoje cele, jakie chcesz osiągnąć, jakie masz oczekiwania w stosunku do rezultatów szkolenia, jakie jest doświadczenie uczestników oraz jakie są ich pozycje w firmie. Takie spotkanie powinno odbyć się twarzą w twarz, a nie przez kontakt mailowy czy telefoniczny. Zawsze pytaj się o metody i narzędzia diagnozowania potrzeb firmy, dla której przygotowuje się ofertę szkoleniową.

Elastyczność i know-how

Profesjonalna firma szkoleniowa jest przede wszystkim elastyczna. To znaczy, że trener nie realizuje na siłę przygotowanego wcześniej scenariusza, tylko reaguje na zmiany w grupie, przyswaja język jakiego używa się w twojej firmie, potrafi poradzić sobie z niespodziewaną sytuacją i świetnie improwizuje używając swojej wiedzy. Poza tym dobra firma dysponuje licencjonowanym know-how, czyli zestawem narzędzi, które pozwalają dobrać jak najlepsze metody edukacyjne oraz profesjonalne podręczniki i materiały szkoleniowe.

Zobacz również