Opieka nad osobami starszymi: co musisz wiedzieć o takiej pracy?

​Opieka nad osobami starszymi jest profesją, na którą jest coraz większe zapotrzebowanie i z pewnością będzie ono rosło, co wiąże się z procesem tzw. starzenia się społeczeństw. Zastanawiasz się nad podjęciem takiej pracy? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy opiekunki osób starszych.

Europa się starzeje – alarmują demografowie. Oznacza to, że coraz większy procent naszych społeczeństw stanowią seniorzy, a więc osoby na emeryturze, często już po 65 roku życia. Ma to ogromny wpływ na rozwój rynku usług opiekuńczych. W Polsce nie jest to jeszcze tak zauważalne, bo seniorami często opiekują się członkowie rodzin, ale w krajach zachodnich coraz więcej jest profesjonalnych ośrodków dla seniorów, popularnością cieszy się też model opiekunki, która zamieszkuje z seniorem, by wspierać go na co dzień. Na taką pracę za granicą, przede wszystkim w Niemczech, decyduje się coraz więcej Polek.

Jak znaleźć pracę opiekunki osób starszych w Niemczech?

Nie obawiaj się, jeśli nie znasz niemieckiego rynku pracy i nie masz pewności, jak załatwić formalności dotyczące legalnej pracy w tym kraju, nie mówiąc już o znalezieniu wiarygodnej oferty. Na szczęście wszystko to możesz zrobić bez wyjazdu z Polski. Agencje pośredniczące taki jak www.arkadiacare.pl poprowadzą cię krok po kroku przez cały proces rekrutacji. Pracownicy agencji pomogą Ci załatwić wszystkie dokumenty niezbędne do podjęcia zatrudnienia w Niemczech, a także znajdą ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich predyspozycji i oczekiwań. Możesz liczyć na pomoc w organizacji wyjazdu, a także na stały kontakt nam miejscu – jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy związane np. z realizacją postanowień umowy, agencja pomoże Ci je rozwiązać. Regularna współpraca oznacza kolejne zlecenia, a co za tym idzie – regularne i stabilne dochody.

Kto może podjąć pracę opiekunki osób starszych w Niemczech? Najczęściej praca ta oferowana jest kobietom, choć zdarza się, że seniorami w Niemczech opiekują się np., polscy fizjoterapeuci czy pielęgniarze, którzy mogą tam zarobić zdecydowanie lepiej niż w Polsce, a ich siła fizyczna i umiejętności stanowią ważny atut. Wymagania formalne nie są wysokie – opiekunka musi być pełnoletnia, bardzo chętnie zatrudniane są jednak dojrzale panie, także w wieku emerytalnym – świetnie dogadują się z seniorami, którzy komfortowo czują się w towarzystwie osób bardziej zbliżonych wiekiem. Niezbędna jest co najmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego, choć oczywiście biegła jest dużym atutem. Nie ma wymogów odnośnie do wykształcenia kierunkowego, jednak niektóre zlecenia dedykowane są dla osób, które skończyły pielęgniarstwo, rehabilitację, fizjoterapię czy ratownictwo medyczne – oczywiście są one też lepiej płatne. Warto też pamiętać, że praca opiekunki osób starszych wymaga szczególnych predyspozycji psychicznych – to praca dla osób empatycznych, cierpliwych, pogodnych, odpornych na stres, a także sumiennych i odpowiedzialnych.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

To właśnie zarobki najczęściej przyciągają do tej pracy – są one nieporównywalnie wyższe od polskich w tej samej branży. Opiekunka zarabia zwykle od 1300 euro miesięcznie, zdarzają się zlecenia, w których kwota ta sięga nawet 2000 euro. Co ważne, opiekunka ma zagwarantowane mieszkanie – zwykle jest to pokój w domu seniora, często także wyżywienie, co sprawia, że koszty życia na miejscu są praktycznie zerowe. To dodatkowo podnosi finansową atrakcyjność ofert pracy.

Zobacz również