- 12 maja 2022
Przeciętne ceny szkoleń
- 5 maja 2022
Które szkolenie to dobra inwestycja?
- 12 kwietnia 2022
W które szkolenia opłaca się inwestować?
Czy warto szkolić pracownika?

Wizja następujących po sobie obowiązkowych kursów i szkoleń wydaje ci się męcząca? Często zarówno pracownicy, jak i pracodawcy niechętnie podchodzą do idei ciągłego dokształcania. Pierwsi nie widzą sensu w przyswajaniu nowych wiadomości, drudzy nie chcę wydać zbędnie pieniędzy. Jednak czy mają rację?
Wśród wielu firm pokutuje przekonanie, że nie warto wydawać za dużo na szkolenia. Pracodawcy z reguły traktują je jako przykrą konieczność, która wiąże się z opłaceniem pracownikowi dnia wolnego od pracy. Dodatkowym błędem jest również to, że właściciele firm nie chcą sami się szkolić sądząc, że nie potrzebują dodatkowej wiedzy. Należy pamiętać, że dzisiaj rynek zmienia się bardzo szybko a metody zarządzania i marketing przechodzą dynamiczne przeobrażenia co parę lat. Warto zatem trzymać rękę na pulsie i zdobywać nową wiedzę, która pomoże przetrwać firmie w wysoce konkurencyjnej biznesowej rzeczywistości.
Możliwe korzyści
Pamiętaj, że zaangażowany i entuzjastycznie podchodzący do swoich obowiązków pracownik jest wysoce efektywny. Szkolenia każdemu pozwalają poczuć, że w pracy się rozwija i zdobywa nowe umiejętności, przy czym coraz mocniej wgłębia się w tajniki swojego zawodu. Najważniejsze jest jednak to, że dobrze dobrane szkolenie i trener rozwiną kompetencje, dostarczą nowej wiedzy i nauczą radzić sobie w problematycznych sytuacjach. Kiedy dbamy o rozwój pracownika ten odwdzięcza nam się coraz lepiej wykonywaną pracą. Grupowe kursy pomagają poprawić komunikację w zespole oraz zacieśnić więzy. Zgrany, zaprzyjaźniony zespół jest o wiele bardziej skuteczny, dlatego jako szef warto uczestniczyć we wspólnych kursach tak, żeby pracownicy mogli przekonać się o jego roli jako lidera. Nie warto zatem oszczędzać na kursach, które tak naprawdę są świetną inwestycją w przyszłość przedsiębiorstwa.
Skąd zdobyć środki?
Warto wiedzieć, że na szkolenia można pozyskać środku unijne, co jest dość częstą praktyką. Wiedząc jak ważne jest ciągły samorozwój w ramach dobrych praktyk można starać się o refundację kosztów szkolenia lub wyjazdów do zagranicznych placówek. Pamiętaj jednak, żeby dobrze sprawdzić firmę szkoleniową lub trenera, któremu chcemy zlecić przeprowadzenie kursów. Zwracaj uwagę na to czy ma doświadczenie i ile lat działa na rynku. Jeśli firma interesuję się strukturą zatrudnienia w twoim przedsiębiorstwie i proponuje przeprowadzenie analizy szkoleniowej to dobry znak. Unikaj trenerów, którzy prowadzą długie monologi, ważne jest, żebyście wspólnie pracowali nad celem.
Top 3