Szukasz pomysłu na pracę? Stań za barem!

Praca w gastronomii ma tyluż zwolenników co przeciwników, obrosła też licznymi mitami – z jednej strony o niebotycznych napiwkach, z drugiej – o fatalnych warunkach pracy. Warto jednak pamiętać, że gastronomia gastronomii nierówna – inaczej pracuje się w plażowej smażalni ryb, inaczej w prestiżowej restauracji, a jeszcze inaczej w klimatycznej kawiarni czy niewielkim barze. A takich lokali jest coraz więcej. Jeśli lubisz ludzi, nowe smaki i chcesz się uczyć praca za barem może być świetnym rozwiązaniem. Jak ją zdobyć? Na początek postaw na nabycie profesjonalnych umiejętności, bo dziś barman czy barista to fachowiec, a nie po prostu osoba serwująca napoje.

Kursy barmańskie i baristyczne organizuje na przykład firma Coffee Break tworzona przez pasjonatów kawy i ludzi, którzy chcą szerzyć wiedzę o tym wyjątkowym napoju, a także budować w Polsce kulturę picia kawy, co zresztą świetnie im wychodzi. Kończąc kurs baristyczny w Coffee Break masz pewność, że zostaniesz prawdziwym mistrzem parzenia kawy i osobą, która bez trudu odnajdzie się w nawet najbardziej wymagającym lokalu.

Kurs baristyczny w Coffee Break składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, dzięki czemu nie tylko zdobędziesz wiedzę, ale od razu dowiesz się, jak ją wykorzystywać. Na kursie dowiesz się, jakie są techniki parzenia kawy i poznasz najnowsze trendy z tej dziedziny. Dowiesz się też o uprawie kawy i jej gatunkach, a także o tym, jakie smaki mają poszczególne mieszanki. Kurs baristyczny obejmuje też moduł latte art. Czyli lubianego przez klientów malowania wzorów kawą na spienionym mleku. Poznasz tu różne techniki malowania. Po ukończeniu kursu jako profesjonalny barista odnajdziesz się wszędzie tam, gdzie trzeba pracować przy ekspresie do kawy. Choć – co przyznaje wielu kursantów – kurs często uświadamia, jak wiele jeszcze nie wiedzą i parzenie kawy przeradza się w pasjonującą przygodę i ciągłą naukę. Bo świat kawy naprawdę jest intrygujący. A praca baristy może być atrakcyjną profesja nie tylko dla studenta. Może też będzie to początek, który doprowadzi Cię do otwarcia własnego lokalu dla miłośników czarnej esencji?

Kurs barmański również organizowany jest przez ekipę z Coffee Break. Jest przeznaczony dla tych, którzy w obsłudze baru chcą wykroczyć poza nalewanie piwa oraz mieszanie wódki z sokiem. Czego nauczysz się na kursie barmańskim? W ciągu czterech dni zgłębisz tajemnice świata alkoholi – poznasz różne gatunki trunków, metody ich produkcji oraz rekomendowane sposoby serwowania. Dowiesz się też, jak profesjonalnie mieszać alkohole – poznasz przepisy na najpopularniejsze drinki oraz techniki ozdabiania koktajli i dobierania do nich odpowiednich naczyń. Co ważne, program szkolenia oparty jest o standardy IBA (International Bartenders Association), dzięki czemu po jego ukończeniu możesz śmiało podjąć pracę także za granicą. Szczególnie, że nauczysz się tu nie tylko najprostszych receptur, ale dowiesz się też, jak przygotowywać warstwowe i płonące shoty, czy koktajle blenderowane, a także coraz popularniejsze (na fali mody na bycie fit) koktajle bezalkoholowe. Dowiesz się też, na co zwracać uwagę przy pracy i obsłudze gości.

Uważasz, że w pracy barmana najważniejsza jest fantazja, otwartość i umiejętność rozmawiania z ludźmi? Z pewnością to bardzo istotne elementy tej profesji i mają duże znaczenie, jeśli chcesz odnieść w niej sukces, jednak solidna wiedza jest niezbędna. Dlatego warto iść na kurs baristyczny niezależnie od tego, czy dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę za barem, czy może już pracujesz i myślisz o doszlifowaniu swoich umiejętności. Warto też pamiętać, że najlepsi barmani zawsze znajdą pracę i na pewno nie będą narzekać na zarobki.

Zobacz również