Co przeszkadza w zarządzaniu czasem?

 Wielu z nas nie jest zadowolonych ze swojej efektywności. Planujemy wiele rzeczy, a realizujemy tylko kilka z nich. Dobrze wiemy, że z życia można wycisnąć o wiele więcej. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi skuteczne zarządzanie czasem. Co przeszkadza nam w dawaniu z siebie maksimum?

Niestety, działania dzięki którym realizujemy założone cele, nie są tak atrakcyjne, jak codzienne przyjemności. Wyjście na miasto pociąga bardziej niż rozwiązywanie problemu. Jednak warto pamiętać, że odhaczenie kolejnego trudnego zadania na liście daje wiele satysfakcji. Źle planując czas, zapominamy o odpoczynku. Przez to wiele osób cierpi na syndrom nieustannego zmęczenia. A dobry wypoczynek to klucz do efektywnej pracy.

Każdy z nas posiada złe nawyki. Często wpływają one na skuteczność naszych działań. Systematycznie pracując nad nimi, zmienimy swoje życie. Działania przez nas podjęte będą efektywne. Kolejnym wrogiem skutecznego zarządzania czasem jest brak doprecyzowania. Można paść jego ofiarą, nawet tworząc listy. Dokładnie określając, co chcemy dzisiaj zrobić, będziemy skuteczniejsi.

W wykorzystaniu całego swojego potencjału skutecznie przeszkadzają nam rozpraszacze. Media społecznościowe, kolejna kawa, nieporządek w miejscu pracy odciągają naszą uwagę i powodują przerwanie zadania. By ponownie skupić uwagę, potrzeba dużo czasu i energii. Źle też planujemy korzystanie ze źródeł i zasobów. Prosząc przyjaciela lub specjalistę o pomoc albo czytając książkę związaną z tematem, szybciej dokończymy postawione przed nami zadanie.

Wrogiem efektywności jest też brak priorytetów. Wszystko odkładamy na później. Dobrze wykorzystamy czas, jeśli posegregujemy sobie zadania według ich ważności. Warto też pytać samego siebie o różne rzeczy - „Czy mi to pomoże?”, „Czego potrzebuję”? Dzięki temu możemy poprawić swój plan na dzisiejszy dzień.

Nie bój się dać z siebie wszystko! Pozbywając się złych nawyków, zaczniesz żyć na pełnych obrotach. Skuteczne zarządzanie czasem pomoże Ci realizować plany i marzenia.

 

Zobacz również